Galleri Y presenterar: Falk & Cervantes
Anton Falk uppvuxen i Luleå. Konsten fokuserar på figurativa, mänskliga former präglade av känslotillstånd. Arbetet presenteras på ett kontemporärt sätt, ofta med enklare penseldrag.
Vanessa Cervantes född i Mexico, letar i sitt färg- och bildspråk hur hon kan uttrycka sina känslor och visioner. Färgskala med varma kontraster och texturer som ger bilden en drömliknande värld.
Vernissage torsdag 2 mars kl 18.00
Utställningsperiod 2-24 mars.
Fri entré och ingen föranmälan
Varmt välkomna!
Galleri Y
Galleri Y finner ni på Sunderby folkhögskola i Luleå. Gå till vår huvudentré och direkt innanför ser du vårt galleri. Öppet för alla att besöka under våra öppettider, mån-fre kl 08.00-16.00 (med reservation för helgdagar).
Galleri Y presenterar varje månad, året runt, en ny utställning. Inför varje utställning arrangeras en vernissage som är öppen för alla att besöka. På vernissagen brukar konstnären delta för att berätta om utställningen och verken, det bjuds även på alkoholfri dryck och snacks.