Sunderby folkhögskola logotyp
Öppna meny

Valborg Café & Studio

Varmt välkomna till Kooperativ Valborg!

Bläddra/swipa för att se fler foton. Klicka på fotot för att se en större bild.

 

På Sunderby folkhögskola hittar du Kooperativ Valborg som driver ett café, konstbutik, inramning, bild/film-digitalisering, vaktmästeri och kontorsarbete.

Café Valborg finns i Västergård som är den låga gula tegelbyggnaden. Där kan du köpa kaffe, te, läsk, frukt godis och gott hembakat bröd och fikabröd. Det går även att beställa hembakat som t.ex. en påse kanelbullar eller en lingonlimpa. Kontakta caféet för information om utbud och priser.

Studio Valborg har flyttat till Gula Villan på Kråkbersvägen 4, alldeles utanför murarna bakom Klostret. (se karta) I det gamla fina huset finns en butik som har ett stort utbud av konstnärsmaterial samt en ramverkstad som kan hjälpa med både stort och litet när det gäller inramning. På övervåningen finns Bevara Digitalt som är väldigt duktiga på att digitalisera film och bild från t.ex. Diabilder, VHS och smalfilm.

Kooperativ Valborg är öppet för alla. Du behöver inte vara deltagare/studera på folkhögskolan.

 

Kontakt

Café Valborg
070-751 04 48

Studio Valborg
073-910 98 87
valborg@sunderbyfolkhogskola.se

 

Varmt välkomna!